Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przewornie

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

 wprowadzona ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2023r. poz.2424 ze zm), to system zniżek i dodatkowych uprawnień zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju.

            Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Natomiast bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności na okres ważności orzeczenia.

 

            Od dnia 1 stycznia 2019 r. o przyznanie Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, w których w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

 

            Karta Dużej Rodziny jest spersonalizowana, znajduje się na niej imiona i nazwisko oraz numer PESEL i numer karty jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności karty oraz skrót "KDR" pisany alfabetem Braille´a. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna jest tutaj: rodzina.gov.pl. Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu okazać kartę lub włączyć aplikację m-obywatel w telefonie.

Składając wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny, przedstawia się w szczególności:

  • oświadczenie, że rodzic nie jest/był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej,
  • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18 roku życia, które uczą się w szkole lub  w szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce,
  • w przypadku osób legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

            W przypadku utraty Karty Dużej Rodziny należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu karty dla osoby, której karta uległa zniszczeniu/została skradziona/zagubiona i dołączyć do niego potwierdzenie dokonania wpłaty za wydanie duplikatu. Opłata za wydanie duplikatu karty wynosi: 15,00 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Brzezińska 24-06-2014 11:59
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Monika Batorowicz 24-06-2014
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Brzezińska 24-06-2014 12:22