Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przewornie

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń rodzinnych


Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń rodzinnych

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej (01.05.2004 r.), osoby podejmujące legalne zatrudnienie w innym kraju UE, Europejskim Obszarze Gospodarczym i od 01.04.2006 r.
w Szwajcarii uzyskali prawo do świadczeń rodzinnych w innych państwach członkowskich UE
i EOG. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Instytucją realizującą zadania z tego zakresu zgodnie z art. 21 ustawy o świadczeniach rodzinnych jest samorząd województwa. W województwie dolnośląskim zadaniami z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zajmuje się Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu, który pełni funkcję instytucji właściwej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać świadczenia rodzinne za granicą?

Po pierwsze, konieczne jest złożenie wniosku we właściwym urzędzie (Urzędzie Pracy) w kraju zatrudnienia na podstawie, którego instytucja zagraniczna prześle do naszej instytucji lub wyda do rąk wnioskodawcy wypełnione w części A Formularze serii E 400. Wszystkie druki skonstruowane są wg jednego schematu - składają się z dwóch części: A - prośba o informacje, B - odpowiedź. Formularze serii E 400 muszą być wypełnione przez instytucję zagraniczną w części A i opieczętowane w pkt 5), natomiast część B formularzy wypełnia Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim.

Po drugie, formularze wraz z dokumentami należy dostarczyć do polskiej instytucji (DOPS we Wrocławiu) W województwie dolnośląskim Marszałek działa poprzez podlegający mu Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu. DOPS sprawdza uprawnienie do świadczeń rodzinnych w Polsce i udziela odpowiedzi poprzez uzupełnienie formularza w części B następnie odsyła formularz do instytucji zagranicznej. Instytucja zagraniczna sprawdza uprawnienie do świadczeń rodzinnych i wydaje stosowną decyzję.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Brzezińska 12-02-2009 13:16
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 12-02-2009
Ostatnia aktualizacja: - 12-02-2009 13:16